Jak naprawić rozdwojone końcówki?

Włosy wyrastają z korzenia, więc ich końce są najstarszą częścią twoich włosów. W zależności od długości włosów i częstości ich podcinania, końcówki mogły być z tobą przez kilka lat. Wyobraź sobie te wszystkie sytuację, które końce widziały i jak były przez ciebie traktowane. Ile razy były myte, stylizowane lub prostowane? Ile czapek, szalików i swetrów poznały? Nie wspominając o tym że, końce są najbardziej odsłoniętą i wrażliwą częścią twoich włosów. Czy więc można się dziwić, że nie mogą być z Tobą i wyglądać dobrze cały czas? Z biegiem czasu, codzienne życie włosów pogorszy ich stan i zniszczy łuskę włosa, odsłaniając wewnętrzną korę. Efektem są rozdwojone lub postrzępione końce włosów.

Rozdwojone końcówki włosów – przyczyny powstawania

Najczęstsza przyczyną rozdwajania się końcówek są uszkodzenia fizyczne spowodowane codziennymi czynnościami takimi jak: stylizacja, szczotkowanie, rozplątywanie, wiązanie i dotykanie włosów, gdzie wszystkie te czynności stopniowo wpływają na łuskę włosa. Kolejną przyczyną rozdwajania się końców jest ciepło. Narzędzia do stylizacji włosów takie jak suszarka, lokówka czy prostownica są jednym z najszybszych czynników wpływających na wygląd i kondycję włosów. Nadmierne ciepło powoduje ekstremalne uszkodzenia końców. Tarcie to kolejny wróg długich i pięknych włosów. Niektóre tkaniny i materiały powodują większe uszkodzenia niż inne. Kapelusze, szaliki i swetry przyspieszają rozwój rozdwojonych końców, podobnie jak bawełniane poszewki czy ręczniki. Włosy po umyciu najlepiej nie trzeć ręcznikiem, a delikatnie wyciskać z nich wodę.

zniszczone końcówki

Jak naprawić zniszczone końcówki?

Najlepszym sposobem na zniszczone końce jest ich obcięcie i dalej odpowiednia pielęgnacja by nie powróciły do złego stanu, ale nie każdy jest w stanie zdobyć się na taki czyn. Włosy mają duży wpływ na pewność siebie, zwłaszcza dla kobiet, więc skrócenie ich często wiąże się z nie lada wyzwaniem. Istnieje na rynku wiele produktów do regeneracji, odżywienia i naprawy rozdwojonych końcówek. Czy będą skuteczne? Wszystko zależy od stopnia zniszczeń i struktury twoich włosów. Stosowanie odżywek i masek na pewno pomogą w regeneracji. Postaraj się też być delikatny dla twoich włosów, gdy myjesz, szczotkujesz, stylizujesz i dotykasz włosów. Pamiętaj, że rozdwojone końcówki rozwijają się powoli, a uszkodzenia narastają z czasem. Jeśli każdego dnia jesteś łagodniejszy dla swoich włosów, spowolnisz rozwój problemu.

Domowe sposoby na rozdwojone końcówki

Jak wiadomo domowe sposoby bywają naprawdę skuteczne i nie trzeba wydawać fortuny na profesjonalne kosmetyki czy fryzjera. Oto kilka domowych sposobów na poprawę kondycji i scalenie rozdwojonych końcówek. Możesz stosować je raz, dwa razy w tygodniu, a na pewno zauważysz poprawę.

  • olej kokosowy nałożony na na mokre włosy wspaniale nawilża i regeneruje.
  • maseczka z bananów i jogurtu naturalnego ma działania natłuszczające, a co najlepsze przywraca włosom elastyczność.
  • można również na godzinę przed myciem włosów na końce zaaplikować olejek rycynowy czy po prostu oliwę z oliwek co z czasem je scali