Jak farbować włosy, żeby zachować ich zdrową kondycję?

Farbowanie włosów jest dzisiaj powszechne, a udaną koloryzację można łatwo przeprowadzić w domu. Na rynku dostępny jest szeroki asortyment produktów, dzięki którym wizyty w salonach fryzjerskich nie są już koniecznością. Zapamiętanie kilku podstawowych zasad i dobór odpowiednich farb to gwarancja zadowalającego efektu i zachowania dobrej kondycji włosów.

Czy farby do włosów są szkodliwe?

Szkodliwość farb do włosów zależy przede wszystkim od ich składu. Najbardziej niebezpieczne dla włosów może być używanie produktów, które zawierają amoniak, parabeny, SLS, silikony i nikiel. Te składniki mogą podrażniać skórę głowy, a nawet powodować stany zapalne. Stosowanie farb z ich dodatkiem może sprawić, że włosy staną się suche i łamliwe. Istnieje jednak wiele farb, które nie zawierają szkodliwych komponentów, a ich używanie jest w pełni bezpieczne. Najlepsze są farby o naturalnym składzie, które zawierają jak najmniej składników chemicznych.

Koloryzacja włosów – sposoby

Istnieje wiele sposobów na przeprowadzenie udanej koloryzacji włosów w domu. Wybór odpowiedniej metody farbowania jest jednak zależny od oczekiwań danej osoby. Prawdziwą i widoczną metamorfozę można uzyskać po zakupieniu farby o pożądanym odcieniu i zaaplikowaniu jej na włosy. Ciekawym rozwiązaniem może być także skorzystanie z henny. Od lat znane są także sposoby na farbowanie włosów za pomocą płukanek. Takie płukanki można przygotować np. z kory dębu lub czarnej rzepy. Bywa, że koloryzacja ma służyć tylko, jako element przebrania lub kreacji np. na letni koncert. Wtedy można pokusić się o zafarbowanie włosów bibułą. Ten sposób sprawdza się jednak tylko u osób, które posiadają bardzo jasne włosy.

Rozjaśnianie włosów w domu

Jasne włosy to marzenie wielu kobiet. Uzyskanie pięknego, chłodnego blondu w domu wbrew pozorom wcale nie jest trudne. W zależności od koloru naturalnych włosów należy wybrać odpowiednio silną metodę rozjaśniania. Najpopularniejszym sposobem na rozjaśnienie włosów jest nałożenie na nie rozjaśniacza lub farby rozjaśniającej. Warto wiedzieć, że koloryzacje rozjaśniającą powinno się przeprowadzać stopniowo, to znaczy, że blond początkowo może być ciepły, a nawet wpadać w rudość. Dopiero z czasem można uzyskać chłodny odcień. Wykonanie maksymalnego rozjaśnienia w bardzo krótkim czasie może zniszczyć i przesuszyć włosy. Warto więc poczekać, żeby zachować ich zdrową kondycję. Istnieje również kilka domowych sposobów na rozjaśnienie włosów, takich jak np. polewanie ich wodą utlenioną, bądź sokiem z cytryny. Te sposoby nie przynoszą jednak aż tak zadowalających rezultatów, jak te w których używa się specjalistycznych preparatów.

Farba do włosów w sprayu

Spray to bardzo wygodna forma aplikacji farby, która jest znacznym ułatwieniem zwłaszcza dla osób, które farbują się same. Farby do włosów w sprayu nie są jednak zbyt trwałe, stąd też są polecane dla osób, które oczekują jedynie chwilowej koloryzacji. Takie farby często mają niespotykane, np. neonowe kolory, dzięki czemu będą świetnym rozwiązaniem dla osób, które chcą przyciągnąć uwagę swoim wyglądem.

Farbowanie włosów henną

Henna, jako środek do farbowania włosów jest znana od lat. Hennowanie włosów jest uważane za zdrowsze od wykonywania koloryzacji chemicznymi farbami. Skuteczność henny jest jednak zależna od tego, w jakiej kondycji są włosy, które zostaną poddane jej działaniu. Jeżeli włosy są mocno zniszczone, to henna może przyczynić się do ich dodatkowego przesuszenia. Henna dobrze sprawdza się w momencie, w którym jest nakładana na naturalny kolor włosów. W innym wypadku jej działanie może być zbyt słabe i nie przynieść widocznych efektów. Warto wiedzieć, że henna może wykazywać silne właściwości alergizujące, przez co przed jej użyciem należy przeprowadzić próbę uczuleniową.

Farbowanie odrostów

Odrosty to zmora wszystkich osób farbujących włosy. W przypadku niektórych powstają już nawet po tygodniu od przeprowadzenia koloryzacji. Ponieważ częste farbowanie włosów nie jest wskazane, to wiele osób decyduje się na pokrywanie produktem samych odrostów. Taka metoda koloryzacji jest skuteczna pod warunkiem, że użyje się tego samego preparatu, którym włosy są pokryte na całej długości. Dla lepszego efektu można także lekko przeciągnąć farbą niektóre kosmyki poniżej odrostów.

Jak zmyć farbę do włosów ze skóry głowy?

Nieestetyczne plamy z farby na skórze głowy to problem osób, które wybierają ciemne i mocno intensywne kolory. Aby ich uniknąć wystarczy w odpowiednich miejscach np. na czole i w okolicach uszu nasmarować skórę kremem lub oliwką. Warto jednak wiedzieć, co zrobić w momencie, w którym farba zostanie na naszej skórze. Dobrym sposobem na jej zmycie jest użycie nawilżanych chusteczek pielęgnacyjnych dla niemowląt, soku z cytryny lub sody oczyszczonej. Można również zakupić specjalny preparat przeznaczony do usuwania pozostałości farby ze skóry.