Najlepsze sposoby na zmarszczki

Pierwsze zmarszczki – co robić? Z wiekiem skóra traci na jędrności i pojawiają się na niej pierwsze zmarszczki. Czy dodają uroku? Wręcz przeciwnie. Powiedzmy sobie szczerze, zmarszczki dodają nam lat i sprawiają, że wyglądamy starzej. Czy można coś zrobić, aby je usunąć bez sięgania po botoks lub skalpel? Przekonajcie się!

Dlaczego powstają zmarszczki?

Zmarszczki kojarzą się z dość poważnym wiekiem, ale tak naprawdę zaczynają się pojawiać już po 25 roku życia. Wówczas kolagen odpowiedzialny za jędrność skóry przestaje już być przez nią wytwarzany i pojawiają się pierwsze oznaki starzenia. Zmarszczki mimiczne mogą pojawić się jeszcze wcześniej, zwłaszcza u osób o bardzo bogatej ekspresji twarzy. Wyróżniamy kilka rodzajów zmarszczek:

  • Mimiczne – to wspomniane wyżej zmarszczki powstające zwłaszcza wokół oczu, nosa i ust najczęściej na skutek uśmiechania się.
  • Posłoneczne – pojawiają się na całej skórze twarzy po ekspozycji na słońce. Ich powstawanie przyśpiesza częste przebywanie na słońcu nie używając przy tym kremów z filtrem SPF. Ważne jest także noszenie okularów słonecznych! Małe zmarszczki wokół i pod oczami powstają przez częste ich mrużenie.
  • Senne – zmarszczki od spania. Zależnie od tego jak śpimy i jak nasza skóra się układa podczas snu, tam będą się pojawiać.
  • Grawitacyjne – zmarszczki, które prędzej czy później pojawią się u każdego z nas, gdy skóra z wiekiem przestanie być jędrna i nie będzie już dłużej opierać się siłom grawitacji.

Jak przeciwdziałać powstawaniu zmarszczek?

Jeżeli chcemy uniknąć przedwczesnego starzenia, warto wdrożyć w swoje życie kilka dobrych nawyków, które pozwolą nieco opóźnić powstawanie zmarszczek.

  1. Kremy przeciwzmarszczkowe – kiedyś po kremy na zmarszczki sięgały kobiety po 40 roku życia, jednak od kilku lat używają ich trzydziestolatki. Dostępne są już nawet kremy dla kobiet po 20 roku życia na pierwsze zmarszczki! Brzmi jak przesada, ale rzeczywiście właśnie wtedy powinnyśmy rozpocząć odpowiednią pielęgnację skóry. Wybierajcie kremy z witaminą E i flawonoidami. Przejdź tutaj, aby więcej przeczytać na ten temat.
  2. Masaż twarzy – coraz popularniejsze są masaże mięśni twarzy. Nie jest to wcale takie trudne, a w internecie można znaleźć sporo poradników na temat masażu, żeby się go nauczyć!
  3. Stosowanie kremów z filtrem i unikanie słońca – promienie słoneczne są odpowiedzialne za przedwczesne starzenie się skóry, dlatego jeśli chcecie długo wyglądać młodo zrezygnujcie z opalania i solarium.

Domowe sposoby na zmarszczki

Jednym z lepszych sposobów na zmarszczki są domowe maseczki z naturalnych składników. Możecie wykorzystać do nich na przykład mleko – w końcu Kleopatra kąpała się w mleku, żeby zachować wieczną młodość! Kolejnym naturalnym produktem do stosowania na twarz jest olej kokosowy, który dzięki zawartym w nim witaminom wspaniale odżywia skórę twarzy. Nadaje się także do jej masażu. Super działa także olej lniany, ale więcej o jego właściwościach możecie przeczytać tutaj. Spróbujcie też maseczki ze zblendowanych płatków owsianych z jogurtem naturalnym!