Szorstkie i suche łokcie – jak sobie z nimi radzić?

Szorstkie i suche łokcie są problemem, z którym zmagają się miliony ludzi na całym świecie. Dbając o pielęgnację ciała, często zapominamy o łokciach, które również potrzebują naszej uwagi. Według amerykańskich dermatologów, skóra na łokciach jest najbardziej zaniedbywaną częścią ciała wśród ludzi. Łokcie zostają pozostawione same sobie, przez co stają się nieprzyjemne w dotyku i nieestetycznie ciemne. Jak poradzić sobie z takim problemem i jak zadbać o nawilżenie łokci?

Suche łokcie – przyczyny

Istnieje wiele możliwych powodów, dla których Twoje łokcie mogą nie być tak jedwabiście gładkie, jak kiedyś. Suche łokcie są najczęstszym problemem pojawiającym się w zimie, gdy temperatura i wilgotność spadają, a za tym idzie wysuszona i wyczerpana skóra. W inne pory roku łokcie również są narażone na czynniki atmosferyczne, dlatego warto o nie dbać przez cały rok. Kolejną przyczyną zrogowaciałej i łuszczącej się w nadmiarze skóry mogą być nasze codzienne czynności, takie jak długotrwałe kąpiele pod prysznicem lub w wannie, kąpiel w basenie, który jest po brzegi wypełniony chlorem. Chlor jest największym wrogiem nawilżonej skóry. Po każdej kąpieli warto pamiętać o nakremowaniu ciała, a w szczególności łokci.

Przyczyną szorstkich łokci mogą być również liczne podrażnienia skóry spowodowane składnikami niektórych mydeł, perfum i balsamów. Należy uważnie czytać etykiety produktów. W niektórych przypadkach sucha i zrogowaciała skóra na łokciach może być oznaką alergii lub poważnej choroby np. egzemy, czy łuszczycy. Może ostatnio nosiłeś nową bluzkę, albo przytulałeś się do wełnianego koca? Niektóre tkaniny mogą powodować podrażnienia i prowadzić do wysuszenia. Jeśli masz wrażliwą skórę – zwróć na to uwagę. Jeśli zauważysz, że Twoje łokcie są szczególnie suche lub łuszczące się po zetknięciu z jakimś materiałem, warto się temu dokładniej przyjrzeć i ograniczyć kontakt z daną tkaniną. Ważne jest również, aby upewnić się, że detergent, którego używasz do prania ubrań, nie zawiera substancji drażniących, które mogą również wysuszać skórę na łokciach. Potencjalnymi czynnikami drażniącymi są: chemikalia, aromaty, nikiel i dwuchromian potasu. Bez względu na przyczynę, możesz podjąć kroki, aby łokcie powróciły do swojej naturalnej gładkości.

suche łokcie

Co na suche łokcie?

Jeżeli nie nawilżasz się po każdym prysznicu lub kąpieli w wannie – czas zacząć! Warto zwrócić też uwagę, na nawilżenie przed wyjściem na: wysoką lub niską temperaturę, ostre słońce lub przed wejściem do chlorowanej wody w basenie.

Wybierając balsam lub krem – poszukaj produktów, które zawierają:

  • oliwę z oliwek
  • olej kokosowy
  • wazelinę
  • masło kakaowe
  • masło shea

Artykuły z wyżej wymienionymi składnikami można dostać w praktycznie każdej drogerii i aptece.