Szczoteczka elektryczna, czy szczoteczka soniczna?

Piękny i błyszczący uśmiech to bez wątpienia wizytówka każdego człowieka. Zadbane uzębienie nie tylko bardzo dobrze wygląda, ale jest też oznaką zdrowia. Warto pamiętać bowiem, że wszelkie nieleczone stany zapalne mogą przenieść się na inne układy, powodując nieprzyjemne dolegliwości i schorzenia. Na przestrzeni kilkunastu lat w dziedzinie pielęgnacji jamy ustnej modne stały się szczoteczki elektryczne oraz równie popularne szczoteczki soniczne. Na jakiej zasadzie działają i którą z nich wybrać?

Jak działa szczoteczka elektryczna?

Szczoteczka elektryczna jak sama nazwa wskazuje działa za pomocą wbudowanego w jej dolnej części akumulatora, który odpowiednio często należy ładować poprzez podłączenie go do sieci energetycznej. Górna część to ruchoma, okrągła końcówka, którą tak jak w przypadku tradycyjnych, manualnych szczoteczek, należy wymieniać co dwa miesiące. W zależności od danego modelu i producenta na rynku znaleźć można szczoteczki elektryczne rotacyjne, obrotowo pulsacyjne oraz oscylacyjno obrotowo pulsacyjne. Końcówka szczoteczki rotacyjnej porusza się w dwie strony, na prawo i lewo. Mechanizm szczoteczki obrotowo pulsacyjnej działa w podobny sposób, jednak tutaj dodatkowo występuje odpowiedni mechaniczny docisk szczoteczki do płytki nazębnej. Ostatni typ szczoteczek gwarantuje dodatkowo ruch końcówki w górę i w dół. Szczoteczki elektryczne w mechaniczny sposób oczyszczają płytkę nazębną z wszelkich osadów i zanieczyszczeń, zapewniając o wiele szybsze obroty niż tradycyjne ruchy klasyczną szczoteczką. Drgania nowoczesnych najnowocześniejszych dziś modeli sięgają od 8000 do 40000. Jak wygląda to w przypadku szczoteczek sonicznych?

Szczoteczka do zębów – soniczna

Szczoteczka soniczna to również swojego rodzaju szczoteczka elektryczna, ponieważ zasilana jest w identyczny sposób, poprzez wymianę baterii, bądź naładowanie akumulatora. Zasadniczą różnicą jest zastosowanie innej technologii, w przypadku szczoteczek sonicznych jest to technologia fal dźwiękowych. Specjalne drgania dźwiękowe wprowadzają w ruch włosie szczoteczki, która przyjmuje tzw. ruch wymiatający. Woda oraz pasta do zębów w połączeniu z tymi szybkimi drganiami tworzą mikro bąbelki, które sprawnie doczyszczając trudnodostępne miejsca na płytce nazębnej. Drgania takich szczoteczek w porównaniu do rotacyjnych, elektrycznych modeli sięgają nawet 96 000. Główka szczoteczki przypomina tradycyjne, manualne szczoteczki, którą również należy regularnie wymieniać na nową.

Czy szczoteczka soniczna jest w stanie wybielić zęby?

Za przebarwienia pojawiające się na płytce nazębnej w dużej mierze odpowiadają czynniki zewnętrzne, takie jak palenie tytoniu, czy regularne picie kawy oraz ciemnej herbaty. Aby zachować biały uśmiech na długo, domowa pielęgnacja może przynieść oczekiwane rezultaty, wystarczy odpowiednio i przede wszystkim regularnie szczotkować zęby. Szczoteczka soniczna bez wątpienia gwarantuje większy zakres ruchów niż klasyczne modele, dzięki czemu jej końcówka jest w stanie usunąć do 100% więcej przebarwień. W połączeniu z dobrą, wybielającą pastą, z pewnością zmieni odcień przebarwionych zębów.