Woda różana i jej odmładzające właściwości

Polacy coraz częściej sięgają po wysokiej jakości kosmetyki naturalne. Unikanie substancji syntetycznych to przejaw większej świadomości zarówno kobiet, jak i mężczyzn w kwestii dbania o swoje zdrowie. Odpowiedzią koncernów farmaceutycznych i kosmetycznych na zwiększone zapotrzebowanie ludzi na takie kosmetyki było rozszerzenie oferty o olejki, mydła, szampony i kremy wyprodukowane wyłącznie na bazie substancji pochodzenia naturalnego. Ponieważ w większości przypadków cena tych produktów odwzorowuje ich wysoką jakość, część Polaków nie może sobie na nie pozwolić. Przychodzą im z pomocą domowe sposoby produkcji kosmetyków naturalnych, których składniki obecne są w codziennym życiu.

Woda różana – właściwości

Woda różana w przemyśle kosmetycznym powstaje w procesie produkcji olejku różanego i jest produktem ubocznym o fantastycznych właściwościach. Przede wszystkim jest bogata w witaminy: A, C, E, witaminy z grupy B oraz flawonoidy. Retinol, czyli witamina A, chroni przed drobnoustrojami oraz utrzymuje prawidłowy stan skóry, włosów i paznokci. Witamina C ułatwia gojenie się ran oraz, z uwagi na swoje właściwości antyoksydacyjne, chroni przed przedwczesnym starzeniem się skóry oraz niweluje efekt pękających naczynek. Witamina E w podobny sposób chroni skórę przed skutkami starzenia oraz redukuje przebarwienia. Witaminy z grupy B, głównie witamina B3, poprawiają ukrwienie skóry i kondycję włosów. Za poprawę pigmentacji i ogólnego stanu włosów odpowiada również witamina B5. Z kolei flawonoidy wykazują bardzo silne działanie przeciwzapalne, co działa wzmacniająco na włosy i paznokcie.

Zastosowanie wody różanej

Z uwagi na swoje szerokie spektrum właściwości, woda różana znajduje mnóstwo zastosowań w domowej kosmetyce. Przede wszystkim wykorzystywana jest do pielęgnacji włosów i skóry. Stosowana na włosy, wygładza je i nadaje im blasku – płukanki, przygotowanej w domu przez zastosowanie trzech łyżek stołowych wody różanej na szklankę zimnej wody, nie spłukuje się z włosów po ich umyciu. Z kolei pielęgnacja skóry polega głównie na codziennym stosowaniu toniku z wody różanej. Przemywanie skóry wacikiem nasączonym tonikiem nawilża skórę i łagodzi podrażnienia. Takie waciki nasączone wodą różaną można zastosować również na opuchnięte oczy – witaminy zawarte w wodzie różanej łagodzą opuchliznę, podobnie, jak oparzenia słoneczne. Dzięki swoim właściwościom łagodzącym, woda różana sprawdza się idealnie na swędzące odczyny po ugryzieniach komarów, łagodzi trądzik i przywraca naturalne pH skóry.

Woda różana do twarzy – efekty regularnego stosowania

Opinie na temat stosowania wody różanej wahają się, jednak powtarza się wszędzie jedna prawidłowość – im bardziej naturalny jest kosmetyk, tym lepiej działa na skórę i włosy. Regularne stosowanie redukuje zmarszczki, zwęża pory, zapobiega pękaniu naczynek i rozjaśnia przebarwienia skóry twarzy. Z tego powodu polecana jest dla każdego rodzaju cery.

Jak zrobić wodę różaną w domu?

Najpopularniejszy domowy przepis na wodę różaną wymaga wyłącznie oczyszczonych płatków róży (trzy do pięciu garści) oraz wody destylowanej. Płatki należy zawinąć w czystą bawełnianą ściereczkę lub gazę, uformować sakiewkę i zawiązać od góry. Następnie tak przygotowane płatki należy włożyć do szklanego słoja i zalać gorącą wodą destylowaną do poziomu sakiewki. Tak przygotowany roztwór należy zamknąć szczelnie w słoju i odstawić na dwanaście godzin. Po tym czasie ściereczkę z płatkami trzeba wyjąć, odcisnąć do słoja nadmiar wody różanej z materiału i włożyć do lodówki. Tak przygotowaną wodę różaną można trzymać w lodówce nawet do dwóch tygodni.

Inny przepis pozwala uzyskać wodę różaną z olejku eterycznego. Dwanaście kropel skoncentrowanego olejku należy wymieszać ze szklanką wody destylowanej, do której najpierw dodano kilka łyżeczek wódki – alkohol sprawi, że olejek eteryczny zmiesza się z wodą. Należy też pamiętać, żeby korzystać wyłącznie ze szklanych słoików do przygotowania wody różanej, aby zapach plastiku jej nie zanieczyścił.