Blizny – jak się ich pozbyć?

Każdy z nas ma jakaś bliznę. Może być ona efektem niewielkich i płytkich ran, zranień itd., a także może to być pozostałość po zabiegach i operacjach. Niektóre z nich z czasem stają się niewidoczne i nie rzucają się w oczy, inne wymagają leczenia i podjęcia odpowiedniego działania, aby nie szpecić. Co warto wiedzieć o bliznach i w jaki sposób się ich pozbyć?

Czym jest blizna?

Blizna to nic innego, jak charakterystyczny ślad na skórze, który powstaje w wyniku jakiegoś zranienia. Niektóre zmiany są małe i nie widoczne. Jednak wiele osób posiada większe blizny, które mogą być powodem kompleksów i mogą się prezentować mało estetycznie. Wbrew pozorom blizny po operacjach i zabiegach zwykle są najmniej widoczne, ponieważ powstają one w wyniku przeprowadzenia profesjonalnego cięcia. Więcej kłopotów mogą przysporzyć rozległe blizny po poważnych zranieniach, które są twarde i zgrubiałe, a czasem nawet stają się większe niż sama rana. Takie zmiany mogą nie tylko prezentować się bardzo nie atrakcyjnie, ale także mogą się przyczynić do powstania mniejszych lub większych problemów zdrowotnych. Istnieją różne sposoby leczenia tego typu blizn. Niektóre metody pozwalają na praktycznie całkowite pozbycie się zmian.

Gojenie się blizn to naturalny proces. W pierwszej kolejności uszkodzona skóra zostaje zastąpiona przez tkankę łączną. Gojenie można podzielić na cztery fazy:

  • faza zapalna, ma miejsce od razu po zranieniu, świeża rana wypełnia się skrzepami, natomiast na brzegach rany gromadzą się włókniki.
  • faza zapalna ograniczona – etap oczyszczania rany, do której wnikają naczynia krwionośne.
  • faza gojenia ran – etap w trakcie, którego komórki niezwykle intensywnie wytwarzają kolagen, powstaje nabłonek.
  • faza przebudowy blizny – trwa od kilku miesięcy do roku.

Blizna przerostowa – jak leczyć?

Blizna przerostowa to nic innego jak pozostałość po różnych operacjach, trądziku czy urazie, który mógł doprowadzić do przerwania tkanek. Blizny przerostowe są dużo większe i nie prezentują się dobrze. Niektórzy sugerują, że blizny czynnikiem sprzyjającym się pojawieniu blizn przerostowych jest wiek. Najczęściej można je spotkać u osób od 10 do 30 roku życia. Ponadto warto zaznaczyć, że odpowiednie gojenie się blizn może być zakłócone przez różne czynniki. Blizny przerostowe można leczyć dzięki wykorzystaniu kolagenu oraz innych preparatów, które zawierają w sowim składzie silikon. Ponadto stosuje się też specjalne opatrunki okluzyjne oraz zastrzyki z kolagenu. Niektóre blizny wymagają operacyjnego usunięcia.

Domowa maść na blizny

Z bliznami można także walczyć przy wykorzystaniu różnych domowych sposobów. Spodziewane efekty może przynieść olej kokosowy, aloes czy olejek lawendowy. Warto dodać te składniki do ręcznie robionych maści. Mają one wyjątkowe działanie odżywcze i regenerujące. Warto także pamiętać o witaminie E. Jest to tzw. witamina młodości, która jest bogata w przeciwutleniacze. Niezwykle dobrze nawilża i poprawia stan skóry.