Czy keratynowe prostowanie niszczy włosy?

Ostatnio w salonach fryzjerskich jednym z najpopularniejszych zabiegów jest keratynowe prostowanie włosów. Błyszcząca tafla idealnie prostych włosów jest bardzo kuszącą obietnicą, która skłania klientki do takiego zabiegu. U kogo sprawdzi się keratynowe prostowanie włosów, a dla kogo jest niewskazane? Jak keratyna działa na włosy – pielęgnuje je, czy niszczy? Jak dbać o włosy po zabiegu? Wszystkiego dowiecie się z tego artykułu!

Czy keratynowe prostowanie włosów jest dla każdego?

Niestety nie. Keratynowe prostowanie włosów przywędrowało do nas z Brazylii. Brazylijki mają inną strukturę włosa niż Polki. Ich włosy są zdecydowanie grubsze i twardsze, dlatego lepiej znoszą zabieg keratynowego prostowania. Delikatne, słowiańskie włosy są o wiele bardziej podatne na uszkodzenia. Jednak prostowanie z użyciem keratyny sprawdzi się u kobiet, które mają grube, kręcone i puszące się włosy – zabieg ujarzmi je, a dzięki swojej strukturze są odporniejsze na wysoką temperaturę i chemię użytą przy zabiegu. Profesjonalny stylista powinien ocenić stan twoich włosów i doradzić, czy nadają się do prostowania keratynowego, czy lepiej podciąć końcówki i zaaplikować odżywczą maskę. Wbrew pozorom to nie jest zabieg dla bardzo zniszczonych włosów – nałożenie keratyny za pomocą prostownicy nagrzanej do 230 stopni Celsjusza może jeszcze pogorszyć ich stan.

Jak keratyna działa na włosy? Jak wyglądają włosy po keratynie?

Keratyna to białko, które jest budulcem włosów, paznokci i skóry. To ona odpowiada za kondycję naszych włosów, o to czy są błyszczące, lśniące i elastyczne. Im mniej keratyny, tym włosy są bardziej matowe i łamliwe. Po zabiegu keratynowego prostowania włosów pasma są bardziej nawilżone, miękkie i sprężyste. Im bardziej włosy były suche i uszkodzone przed zabiegiem, tym efekt jest bardziej imponujący. Przesuszone włosy dosłownie „piją” keratynę. Dodatkowo, keratyna wpływa na kształt włosów. Zaaplikowana na włosy, które następnie kręcone są za pomocą lokówki lub termoloków sprawi, że w rezultacie otrzymamy sprężyste, długo utrzymujące się loki. Z kolei prostując włosy pokryte wcześniej keratyną będą idealnie gładkie i proste.

Jak dbać o włosy po keratynowym prostowaniu?

Po zabiegu keratynowego prostowania nie należy myć włosów przez pierwsze 2-3 doby oraz zaplatać ich albo wiązać. Jeżeli wygniotą się od spania, to powinno się je wyprostować za pomocą prostownicy. Ważne, aby do codziennej pielęgnacji włączyć profesjonalne kosmetyki przeznaczone do włosów po zabiegu prostowania keratynowego – dzięki temu efekty utrzymają się dłużej. Niestety, im częściej myjemy włosy, tym szybciej keratyna będzie się wypłukiwać.