Jak i czym nakładać podkład?

Podkład to podstawa profesjonalnego makijażu. Na co dzień najczęściej decydujemy się tylko na podkreślenie oczu, ust i brwi. Natomiast większe wyjścia wymagają zrobienia pełnego makijażu, w tym – użycia podkładu. Umiejętne nałożenie tego kosmetyku tak jak wszystko wymaga wprawy, ponieważ jeśli nie umiemy tego zrobić, to lepiej sobie podkład odpuścić. Nałożony źle wygląda gorzej, niż gdyby go nie było. Jak dobrze i czym nałożyć podkład – odpowiadam w tym artykule.

Czym nakładać podkład: pędzlem, gąbeczką, palcami?

Są trzy główne techniki nakładania podkładu: pędzel, gąbeczka lub palce. Różnią się efektem – wykończenie i krycie makijażu będzie inne zależnie od tego, jaką technikę zastosujemy.

Jak nakładać podkład gąbką?

Gąbeczka to obecnie chyba najpopularniejszy sposób nakładania podkładu. Dlaczego? Gąbka pozwala stworzyć efekt profesjonalnie pomalowanej twarzy, a przy tym jest banalnie prosta w użyciu i wymaga dużo mniej wprawy niż pędzle. Umiejętnie nałożony gąbką podkład stapia się ze skórą, dzięki czemu twarz wygląda na naturalnie promienną i wypoczętą.

Podkład aplikujemy za pomocą zwilżonej gąbeczki, nigdy suchej! Gąbkę najlepiej zmoczyć w wodzie i dokładnie odcisnąć w papierowy ręcznik. Można nałożyć podkład na gąbeczkę i następnie na twarz, ale to rozwiązanie powoduje, że gąbka pochłania większość kosmetyku. Lepiej równomiernie nałożyć podkład palcami w strategicznych miejscach na twarzy i później „wklepać” go za pomocą gąbeczki. To dobre określenie, ponieważ kosmetyk ten dosłownie wklepuje się gąbką w twarz, tak jakbyśmy podbijały pieczątki.

Jak nakładać podkład pędzlem?

Ulubiona technika makijażystów, która wśród codziennych użytkowników została wyparta przez gąbeczki z tego powodu, że operowanie pędzlami jest dość trudne. Do wyboru są trzy rodzaje pędzli – kabuki, flat top i płaski. Każdy z nich nieco różni się techniką i możliwym do uzyskania efektem. Kiedyś najpopularniejszy był płaski pędzel do podkładu, jednak najtrudniej jest nałożyć nim kosmetyk w taki sposób, aby był rozłożony równomiernie na twarzy i dał naturalny efekt. Pędzli kabuki i flat top używa się podobnie jak gąbeczki – wtłacza się nimi podkład, a następnie kolistymi ruchami rozciera na skórze.

Jak nakładać podkład palcami?

Nakładanie podkładu palcami sprawdzi się w przypadku produktów w płynie lub w musie, a także przy kremach BB i CC. Produkt należy delikatnie rozgrzać między palcami i dokładnie rozsmarować na twarzy. Zwróć uwagę na linię włosów, żuchwy oraz nos – często pomijamy te miejsca. Jeżeli podkład jest gęsty, to lepiej użyć gąbki lub pędzla, ponieważ taki rodzaj podkładu nakładany palcami będzie wyglądał nieestetycznie na twarzy. Jeśli używasz swoich dłoni do aplikacji makijażu, to koniecznie pamiętaj o tym, żeby wcześniej dokładnie je umyć, najlepiej za pomocą płynu antybakteryjnego.