Manicure hybrydowy jest współcześnie niezwykle popularny. Kobiety chętnie go wybierają ze względu na jego trwałość i piękno. Często jednak można spotkać się z budzącymi pewne obawy opiniami, że hybryda ma negatywny wpływ na kondycję płytki paznokcia. Jaki jest rzeczywisty stan rzeczy?
Paznokcie po hybrydach – jak hybryda wpływa na paznokieć?
Spis treści
Specjaliści zajmujący się manicure hybrydowym zgadzają się w jednej kwestii – jeśli paznokcie są zdrowe i mocne, a zabieg zostanie odpowiednio wykonany, to ryzyko uszkodzenia płytki jest minimalne. Przyczyną widocznego osłabienia czy zniszczenia paznokci po hybrydzie jest zazwyczaj nieumiejętne jej nałożenie lub zdjęcie. Zdarza się na przykład, że osoba, która nie ma dostatecznej wiedzy na temat takiego manicure, zbyt mocno spiłuje płytkę podczas jej przygotowywania – to prowadzi do jej uszkodzenia. Przyczyną negatywnego wpływu hybrydy bywają również słabej jakości preparaty przeznaczone do jej wykonywania. Mogą one przesuszać płytkę, ale też z niej odpryskiwać, co nie tylko nieestetycznie wygląda, ale też ją niszczy.
Dlatego tak ważne jest, aby hybrydami zajął się doświadczony, dysponujący najlepszej jakości produktami profesjonalista. Najpierw powinien on sprawdzić stan paznokci klientki i ocenić, czy nakładanie lakieru będzie dla nich bezpieczne. Cienkie, rozdwojone czy łamliwe płytki są niestety przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu – może on dodatkowo je uszkodzić. Co istotne, niektóre osoby są uczulone na zawarte w lakierach hybrydowych substancje – jeśli więc po nałożeniu preparatu zaczynają być odczuwalne reakcje alergiczne, takie jak na przykład swędzenie, należy niezwłocznie go zmyć. Dla zdrowych, mocnych paznokci hybryda nie jest zbyt wielkim zagrożeniem – należy jednak pamiętać o tym, aby zdjąć ją po upływie dwóch lub trzech tygodni – pozwoli to uniknąć przesuszenia płytki.
Jak wygląda zdejmowanie hybrydy?
Zdjęcie hybrydy najlepiej jest powierzyć specjaliście, jego nieumiejętne przeprowadzenie może bowiem prowadzić do zniszczenia płytki. Zabieg polega na tym, że na każdym paznokciu kładzie się namoczony w płynie do zmywania hybryd wacik, a następnie palce zawija się w folię aluminiową i czeka się kilka lub kilkanaście minut – czas ten nie powinien być zbyt długi, gdyż zawarty w preparacie aceton może znacznie wysuszyć płytki. Potem usuwa się rozpuszczony lakier za pomocą drewnianego patyczka. Nie powinno się piłować płytki lub odrywać hybrydy – prowadzi to zazwyczaj do poważnych uszkodzeń paznokci i ich osłabienia. Należy zawsze stosować dobrej jakości zmywacze do lakierów hybrydowych – profesjonaliści używają takich, w których aceton wymieszany jest z lanoliną chroniącą przed zbyt dużym przesuszeniem.
Jak zregenerować paznokcie po hybrydzie?
Niezależnie od kondycji paznokci, warto co jakiś czas zrobić im przynajmniej dwa tygodnie przerwy od hybrydy i w tym czasie zadbać o ich regenerację. Można na przykład wmasowywać w płytki specjalne nawilżające odżywki lub olejki – kupione w sklepie albo przygotowane samodzielnie, na przykład z oliwy z oliwek, oleju rycynowego czy jojoby, z dodatkiem keratyny i witaminy A. Ciekawą propozycją może być także manicure japoński, który polega na wcieraniu w paznokcie różnego rodzaju mieszanek wzmacniających, wygładzających i nabłyszczających. Dobrze jest również zadbać o odpowiednią dietę, bogatą w takie produkty jak ziarna, rzodkiewki czy ryż, które zawierają dużo cynku i krzemu. Wszystko to umożliwi przywrócenie paznokciom doskonałej kondycji.
Jak się zatem okazuje, zachowując niezbędne środki ostrożności i dbając o właściwą regenerację płytki, można zminimalizować ryzyko wystąpienia negatywnych skutków stosowania hybrydy. Manicure hybrydowy sam w sobie nie niszczy paznokci – niszczy je nieumiejętne podejście do jego wykonywania. Warto więc mieć to na uwadze i nie zniechęcać się do hybrydy.