Zdrowy i silny organizm skutecznie radzi sobie ze szkodliwymi i ubocznymi produktami przemiany materii. Prawidłowo działające wątroba i nerki spełniają rolę filtrów i zazwyczaj nie potrzebują wspomagania. Współczesny człowiek żyje jednak w mocno zanieczyszczonym środowisku, towarzyszy mu na co dzień stres i nie zawsze ma czas na prawidłowe odżywianie i aktywność fizyczną. Zanieczyszczony organizm zaczyna wkrótce wysyłać sygnały, takie jak ciągłe zmęczenie, kłopoty trawienne, wzrost wagi, a przede wszystkim szara cera, słabe, łamliwe włosy czy kruche paznokcie. W takich przypadkach należy pomóc ciału się oczyścić.
Jak oczyścić organizm z toksyn?
Spis treści
Do oczyszczania organizmu należy podejść bardzo racjonalnie. Nie powinno się stosować żadnych drastycznych środków i unikać gotowych preparatów, zwłaszcza tych nieznanego pochodzenia, obiecujących spektakularne efekty. Organizm pozbywając się toksyn wykonuje bardzo ciężką pracę i jeśli np. przez drastyczną dietę pozbawi się go wartości odżywczych może to mu bardziej zaszkodzić niż pomóc. Sposoby oczyszczania powinny być jak najbardziej naturalne. Wynikiem mądrze przeprowadzonej detoksykacji powinny być czyste płuca oraz zdrowe jelita z odpowiednią florą bakteryjną.
Odtruwanie organizmu – sposoby.
Jest wiele sposobów na odtruwanie organizmu. Istnieją naturalne produkty wspomagające pracę jelit, wątroby i nerek. Najlepiej zacząć od pozbycia się żywności wysoko przetworzonej, zawierającej dużo cukru i tłuszczów trans. Palacze powinni bezwzględnie zrezygnować z papierosów, bo liczba toksyn, jakie dostają się do organizmu z każdym “dymkiem” jest zatrważająca. Nadużywanie alkoholu również nie służy detoksykacji. Bardzo ważne jest picie dużej ilości wody – 2 litry wypijane na dobę to absolutne minimum – która wypłucze z organizmu wszystko, co niepotrzebne. W oczyszczaniu jelit i przywracaniu im niezbędnej równowagi potrzebny jest błonnik, którego zazwyczaj brakuje w diecie ubogiej w warzywa i owoce.
Na czym polega dieta detox?
Diety oczyszczające organizm zazwyczaj polegają na spożywaniu przez pewien okres jednego produktu o działaniu silnie detoksykującym. Do takich produktów należą jabłka zawierające mnóstwo pektyn, które są rodzajem błonnika. Bardzo korzystny wpływ na jelita mają płatki i otręby owsiane. Innym rodzaj diety detox polega na piciu soków owocowo-warzywnych – dostarczą one błonnika, oczyszczą jelita i zapewnią potrzebne witaminy i mikroelementy. Następnym produktem, na którym można oprzeć dietę oczyszczającą jest kefir – regulujący trawienie i przywracający równowagę w jelitach. Diety detox nie powinno stosować się przez dłuższy okres czasu. Zazwyczaj trwają one od 1 do 3-5 dni.
Po zakończeniu diety należy uważać, aby nie wrócić do złych nawyków. Najlepiej wyrzucić z codziennej diety cukier, białą mąkę, fast foody oraz potrawy smażone i grillowane, bo zwierają wiele związków toksycznych. Zastąpić je za to należy jak największą ilością świeżych warzyw. Najlepsza dieta detoksykacyjna to codzienny zbilansowany i zdrowy sposób odżywania się.