Jak działają spalacze tłuszczu?

Każdy z nas marzy o pięknym ciele. Kobiety o smukłym i nieskazitelnym wyglądzie, mężczyźni zaś o wysportowanej i umięśnionej sylwetce. Osiągnięcie szczupłego ciała i zgubienie nadprogramowych kilogramów nie jest sprawą łatwą i wymaga ogromnej dyscypliny i samozaparcia. Niestety codzienne i systematyczne ćwiczenia oraz odpowiednio dobrana dieta czasem nie wystarczają, aby osiągnąć wymarzone efekty. W takim wypadku wiele osób decyduje się sięgnąć po specjalne spalacze tłuszczu, które mają za zadanie wspomagać proces odchudzania. Czym jednak są spalacze, jak działają i w jaki sposób mądrze z nich korzystać?

Spalacze tłuszczu – hit czy kit?

Spalacze tłuszczu to produkty wywołujące dosyć skrajne emocje. Jedni uważają je za tak zwany chwyt marketingowy i niepotrzebny wydatek, inni nie wyobrażają sobie odchudzania bez wspomagania tego typu środkami. Jak to więc z nimi jest i najważniejsze czy tego typu środki działają? Spalacze tłuszczu jak sama nazwa wskazuje, maja za zadanie zwiększyć tempo spalanej tkanki tłuszczowej. Dzieje się tak, ponieważ zawarte w nich substancje wywołują proces termogenezy, czyli podnoszenia temperatury w organizmie, co pomaga spalać nadmiar tkanki tłuszczowej. Produkty te mają również za zadanie podnosić wydolność i dodawać energii do treningu.

Czym są termogeniki?

Termogeneza to nic innego jak zespół różnego rodzaju procesów zachodzących w ciele, mających na celu wytworzenie ciepła utrzymującego stałą temperaturę ciała ludzkiego. Ma ona ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jednym z czynników wpływających na ten proces jest właśnie odpowiednio zbilansowana dieta. Dzieje się tak dlatego, że do strawienia pewnej grupy produktów organizm potrzebuje dużo więcej energii, a co za tym idzie wytwarza więcej ciepła. Termogeniki są to więc tego rodzaju produkty i suplementy, których strawienie wymaga od organizmu właśnie tego zwiększonego wysiłku energetycznego. Do najefektywniejszych naturalnych termogeników zaliczyć można wszelkiego typu ostre przyprawy, takie jak pieprz cayenne , imbir czy tez kurkumę. Do grupy tej należy również cynamon, kofeina, zielona herbata, cytrusy czy ocet jabłkowy. To właśnie te produkty lub ich pochodne najczęściej można znaleźć w większości dostępnych na rynku spalaczy tłuszczu.

Na czym polega lipogeneza?

Kolejnym ważnym terminem, który związany jest ze spalaniem tkanki tłuszczowej i szeroko pojętym odchudzaniem jest lipogeneza. Jest to proces metaboliczny polegający na wychwytywaniu, czyli gromadzeniu tłuszczu w ciele ludzkim, kiedy dostarczany jest mu tak zwany dodatni bilans kaloryczny. Jest to więc proces niezbyt pożądany przez wszystkich dbających o szczupłą sylwetkę, jednak niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Zawarte w wielu spalaczach tłuszczu specjalnie dobrane składniki wpływają na ten proces, spowalniając go i uniemożliwiając rozrost nowych komórek tłuszczowych.