Ashwagandha – indyjski żeń-szeń poprawiający kondycję organizmu

Ashwagandha, która znana jest również jako indyjski korzeń stanowi lub też witania ospała jest rośliną, która jest coraz bardziej popularna i coraz częściej używana w Polsce. Jej cenne dla organizmu człowieka składniki stanowią ważny czynnik w walce z wieloma schorzeniami, do których można zaliczyć walkę z problemem niepłodności u mężczyzn oraz ogólny pozytywny wpływ na organizm człowieka. Warto zatem wiedzieć jakie jest jej dokładne działanie oraz w jaki sposób ją dawkować by działanie nie było niekorzystne.

Ashwagandha – działanie

Ashwagandha od niepamiętnych czasów stosowana jest jako lek w medycynie ajurwedyjskiej. Jej działanie było wysoce cenione ze względu na walkę z takimi schorzeniami jak artretyzm, gruźlica, zapalenie oskrzeli czy też jako środek leczący problem braku snu. Jej niezwykłe działanie jest wynikiem obecności rzadko spotykanych składników taki jak witanolidy, które mają działanie antybakteryjne i przeciwdziałają powstawaniu komórek nowotworowych. Dodatkowo w jej składzie można znaleźć również glikowitanolidy, które wspierają proces budowy układu odpornościowego organizmu człowieka. Według wielu naukowców Ashwagandha wykazuje również działanie antydepresyjne, i jest polecana w leczeniu takich chorób jak schizofrenia czy choroba afektywna dwubiegunowa.

Ashwagandha – dawkowanie

Dawkowanie jest uzależnione od indywidualnych potrzeb osoby, która jej zażywa jednak większość lekarzy oraz naukowców jest zgodna, iż optymalne dawkowanie Ashwagandhy to od 3 do 6 gramów korzenia na dobę, nie więcej niż raz dziennie. Powinna ona zawierać nie mniej niż 0,2 procent wszystkich alkaloidów aby byłą skuteczna w działaniu. Dodatkowo kobiety w ciąży, które chcą zażywać Ashwagandhę powinny wcześniej skonsultować to z lekarzem, gdyż zbyt wysoka dawka może być niebezpieczna dla zdrowia ciężarnej jak i jej dziecka.

Ashwagandha – skutki uboczne terapii suplementem

Z reguły Ashwagandha nie wywołuje negatywnych skutków ubocznych jeśli jest przyjmowana przez pacjenta w zalecanych dawkach. Przyjmowanie jej w zbyt wysokich dawkach może doprowadzić do powstanie niektórych negatywnych skutków. Należą do nich m.in:

  • Pieczenie skóry;
  • Upławy;
  • Swędzenie niektórych części ciała (szczególnie dotyczy to stóp);
  • Przebarwienia na skórze.

Należy również dodać, iż stosowanie Ashwagandhy nie jest zalecane dla osób cierpiących na problemy z tarczycą. Po przeprowadzonych badaniach u niektórych osób stwierdzono, iż stosowanie preparatów na jej bazie może powodować nadczynność tarczycy.

Ashwagandha – cena

Ashwagandhę można kupić w dowolnej aptece jako sam produkt lub dodatek do innych suplementów lub leków (głównie na menopauzę oraz bezsenność). Należy przy tym pamiętać, aby kupować ją tylko na sprawdzonych forach albo w aptekach, gdyż w przeciwnym razie istnieje zagrożenie, iż ktoś zaoferuje tańszy preparat o gorszym składzie lub jej zamienniku. Ashwagandhę można kupić w formie kapsułek do połykania. Jej cena waha się w zależności od faktu, czy jest to główny czy jedynie pomocniczy składnik danego wyrobu, i wynosi pomiędzy 25 a 55 złotych za ok. 60 kapsułek tego preparatu.